TERMOSTATY GRZEJNIKOWE
Uwagi dla użytkownikówZastosowanie
Głowice termostatyczne stosuje się we wszystkich typach instalacji centralnego ogrzewania jako elementy sterujące pracą zaworów grzejnikowych. Automatyczna regulacja temperatury pomieszczeń pozwala Użytkownikowi uzyskać indywidualny poziom (warunki) komfortu przy znacznej oszczędności energii cieplneji tym samym redukcji kosztów.
Zastosowanie w instalacji centralnego ogrzewania zestawu obejmującego głowicę termostatyczną wraz z grzejnikowym zaworem termostatycznym pozwala na:
znaczne (25%) obniżenie kosztów ogrzewania
zwiększenie tzw. komfortu cieplnego,
uniknięcie przegrzewania pomieszczeń
utrzymanie stałej żądanej temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu niezależnie od zmian temperatury nazewnątrz budynku.
wykorzystanie "darmowego" ciepła oddawanego przez oświetlenie, urządzenie elektryczne, promieniowanie słoneczne i nas samych.
Obracając pokrętło głowicy ustawiamy punkt skali ,odpowiadającej żadanej temperaturze, na wprost wskaźnika. Po ok 1 godz. sprawdzamy temperaturę w reprezentatywnym miejscu pomieszczenia posługując się termo metrem pokojowym . Jeżeli temperatura różni się nieco od nastawionej na zadajniku, należy odpowiednio skory gowaćnastawę (tj, stopniowo zmniejszyć lub zwiększyć nastawę i skontrolować temperaturę w pomieszczeniu).
Należy pamiętać że:
Obracanie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara zwiększa temperaturę w pomieszczeniu.
Obracanie w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara zmniejsza wartość temperatury w pomieszczeniu.
Zabezpieczenie przed zamarznięciem (max w prawo)- jeżeli mają Państwo zamiar opuścić zimą mieszkanie na dłuższy czas, to należy głowicę termostatyczną obrócić aż do położenia zabezpieczającego przed zamarznieciem ozn* Nastawa* gwarantuje , że przydzielającym systemie ogrzewania, temperatura w pomieszczeniach nie spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza a tym samym instalacja zabezpieczona będzie przed zamarznieciem.
Zaleca się stosowanie tej nastawy również w przypadku nie korzystania z pomieszczenia .
Prawidłowe wietrzenie. (PATRZ ZDJĘCIA PONIŻEJ)
Termostat reaguje szybko na dopływające zimowe powietrze. Zalecane jest wietrzenie krótkie i intensywne. Jeżeli istnieje potrzeba dłuższego wietrzenia, należy przekręcić pokrętło głowicy termostatycznej w prawo do oporu. Wietrzymy pomieszczenia przyz zaworze zamkniętym - pozycja *
Po dalszym wychładzaniu mieszkania (poniżej 6 stopni C ) zawór termostatyczny automatycznie się otwiera i nie dopuszcza do zamarznięcia instalacji C.O. czyli w czasie dużych mrozów wietrzymy mieszkanie intensywnie (przeciągi) ale krótko aby nie dopuścić do automatycznego włączania się zaworów.